לשכת עורכי הדין בת 50

מערכת המשפט הינה מאבני היסוד של כל חברה דמוקרטית. עורכות הדין ועורכי הדין – במגזר הפרטי, במגזר הציבורי ובמגזר השיפוטי (עורכי הדין לשעבר) – הם ליבה של מערכת המשפט. מאז 1961, לשכת עורכי הדין הינה הגוף המקצועי הסטטוטורי, המאגד את כל העוסקים בעריכת הדין בישראל. יובל ללשכה הוא ציון דרך חשוב לביסוס מעמדו, איכותו ומשמעותו של המשפט בישראל.

לעיתים, קיים פער בין העשייה העצומה, הנעשית בלשכה, לבין תדמיתה. ייתכן שהדבר נכון בנוגע להתייחסות הציבור גם לרוב הרשויות והגופים הציבוריים האחרים, אולם עדיין אין ולא צריך להשלים עם קיומה של תופעה זו. לשכת עורכי הדין בת ה – 50 היא גוף גדול, חשוב ומורכב, המשלב עשייה של כ – 170 עובדים עם כ – 1500 נבחרים למען קרוב ל – 50 אלף עורכי דין, הפועלים בקרב אוכלוסייה המונה כ – 7.6 מיליון נפש.

בישראל של ראשית שנות האלפיים נפתחים יותר תיקים בבתי משפט ביחס לגודל האוכלוסייה בהשוואה לכל המדינות בעולם. בישראל של שנות האלפיים מונחים על שולחנו של כל שופט יותר תיקים שנתיים בהשוואה לכל שופט בכל מדינה אחרת בעולם. בישראל של שנות האלפיים פועלים יותר עורכות דין ועורכי דין ביחס לגודל האוכלוסייה בהשוואה לכל מקום אחר בעולם. אנחנו עם מתדיין ולא רחוקים מלהיות אומה של משפטנים ועורכי דין. ייתכן שיש בכך גם יתרונות, אולם רבדים רבים, המבטאים את חסרונותיה של מציאות זו, צפים ועולים על פני החיים החברתיים בישראל. על רקע זה מורכבים שבעתיים תפקידיה וייעודה של לשכת עורכי הדין בישראל.

לשכת עורכי הדין הצנועה והיוקרתית של פעם הפכה להיות אחד מהארגונים המקצועיים הגדולים במשק הישראלי. מספרם הרב של עורכי הדין, כשל השוק הכלכלי שהתפתח בשנות האלפיים בהתייחס למקצוע עריכת הדין בישראל, והגלובליזציה המקצועית המתקדמת מאוד בשנים האחרונות, ממלאים תפקיד מרכזי בניתוח פני הווה המקצועיים של הפרופסיה המשפטית.

איגודם של כל העוסקים במקצוע, להבדיל מכל אלה הנושאים רק בתואר האקדמי בתחום המשפט, בבית מקצועי אחד, תורם רבות לחוסנו של המקצוע, למעמדו, לתדמיתו, לכוחו החברתי, הצרכני והמקצועי, ולהשפעה שיש לעוסקים בו על תהליכי קבלת ההחלטות בתחומים ציבוריים ומקצועיים כאחד, לטובת חברי הלשכה וחברותיה, וחשוב מכך – למענו של הציבור כולו.

עו"ד יורי גיא רון, ראש הלשכה, אוסיף ואמר קיים קשר בל יינתק בין היותנו אנשי מקצוע, חברות וחברים בארגון מקצועי, לבין הווייתנו כבני אדם, כאזרחים וכנוטלים חלק בסביבה הקהילתית והחברתית, בה אנו חיים. העובדה שלשכת עורכי הדין הינה ארגון מקצועי, אכן מכוונת את עשייתה, טרם העיסוק בכל נושא אחר, לעבר הנושאים המקצועיים, העקרוניים והשוטפים, הממלאים את סדר היום המקצועי של עורכי הדין והמשפטנים בישראל.
אולם, משום שהלשכה היא ארגון מקצועי סטטוטורי, הרי שלצד העניין המקצועי מוטל עלינו גם עול, אותו אנו מקבלים ברצון ובאהבה, ליטול חלק מעשי ומשמעותי בחיים הציבוריים במדינה. לא כפוליטיקאים, כבני אדם, כאזרחים, כאנשי מקצוע החופשי החשוב והאיכותי ביותר, שעיני הציבור נשואות אליו ואל המוסדות המייצגים אותו.

המקצוענות שלנו טומנת בחובה אחריות חברתית, אכפתיות כלפי האחר, דאגה לעקרונות של חברה תקינה ולנגישותו של המשפט לכל אדם, במיוחד אם הוא חלש, אחר, שונה. מבעד למשקפיים חברתיים אלה נמצא עצמנו בסופו של דבר עורכי דין ומשפטנים טובים יותר, אנשים טובים יותר. לצד הוויה חברתית זו, מוטל על הלשכה גם לפעול למען חוסנה ומעמדה של המערכת השיפוטית בכלל ושל בית המשפט העליון בפרט. העשייה למען שלטון החוק, בזכות טוהר המידות של השלטון הציבורי ושל החברה הישראלית ולמען מימושן של זכויות יסוד, משלימה את תמונת הלשכה האופטימלית ומבטאת את דמותם הנכונה והאמתית של עורכי הדין בחברה דמוקרטית. בעיניי, התנהלות כזו תורמת ליותר פרנסה, יותר כבוד מקצועי ויותר הערכה ציבורית לנו ולארגון המאגד אותנו. כראש לשכה, עשיתי ואעשה, ככל שניתן, לממש "אני מאמין" זה הלכה למעשה.

חבריי וחברותיי למקצוע בהווה, והמשפחות היקרות של כל מי שעסק במקצוע בעבר, אני מאמין ביופיו של המקצוע, פילוסופית ומעשית, בהדרו, בחשיבותו החברתית ובסיפוק העצום שהוא יכול לתרום לעוסקים בו, בדרך כלל יומם וליל. לשכת עורכי הדין היא ביטוי לכך ומהווה בית מקצועי וחברתי לכולנו. ספר זה הוא בשבילכם ובשבילכן. למענכם ולמענכן. לכבודכם ולכבודכן. על עשייה מקצועית עצומה ועל התרומה לסביבה, לחברה ולמדינה, כל אחד ואחת לפי תחומו המקצועי, יכולותיו והשקפותיו.

בברכה,
עו"ד יורי גיא רון

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s